Po pożarze Hong Kong Air Cargo nakłada embargo na smartfony Vivo (wideo)

Po pożarze na lotnisku prawdopodobnie spowodowanym przez akumulatory litowo-jonowe, przewoźnik ładunków lotniczych z Hong Kong Air Cargo zakazał transportu smartfonów marki VIVO.

10 kwietnia 2021 r.  paleta oczekująca na wysyłkę na lotnisku w Hongkongu (HKG) zapaliła się. Pożar został zgaszony około 40 minut później. Nie było ofiar, ale sąsiednie palety zostały poważnie uszkodzone.

Podobno paleta została załadowana smartfonami modelu VIVO Y20. Według lokalnych mediów, najbardziej prawdopodobną przyczyną pożaru są akumulatory litowo-jonowe, chociaż rzeczywista przyczyna pożaru nie została jeszcze ustalona.

Paleta miała zostać wysłana do Bangkoku za pośrednictwem przewoźnika Hong Kong Air Cargo już godzinę później.

W dniu 11 kwietnia 2021 r. Przewoźnik rozesłał wewnętrzną notatkę informującą o nałożeniu embarga na wszystkie telefony komórkowe VIVO, a także na cały ładunek z CargoLink Logistics HK i CargoLink Logistics HK, z „natychmiastowym skutkiem” „do odwołania”, zgodnie z ET Mobilny.

Wiadomo, że akumulatory litowo-jonowe czasami ulegają zapłonowi z powodu uszkodzenia, wysokiej temperatury lub niewłaściwej obsługi. W 2016 roku ICAO zakazało przewozu takich baterii, jako ładunki w lotach pasażerskich, po czym nastąpił podobny ruch ze strony Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA) i szeregu linii lotniczych.

Takie zakazy były spowodowane dziesiątkami pożarów na pokładzie samolotów, zapoczątkowanych spalaniem akumulatorów litowo-jonowych. Według FAA, tylko w 2021 r. Sześć drobnych incydentów było związanych ze spalaniem akumulatorów, głównie używanych w elektronice użytkowej przewożonej przez pasażerów.