dodano: 06.04.2021 w kategorii: Linie lotnicze, Newsy | Tagi: , ,

UPS zamówił elektryczne samoloty cargo

Beta Technologies, zgodziła się na sprzedaż elektrycznych samolotów do pionowego startu i lądowania firmie United Parcel Service. Firma postrzega tę umowę jako kamień milowy w zakresie akceptacji eVTOL jako opłacalnych z handlowego punktu widzenia.

Beta Technologies zaprojektuje i zbuduje 10 swoich Alia-250 eVTOL, które mają zostać dostarczone do UPS w 2024 r. Obecnie model ten oczekuje na certyfikację Federalnej Administracji Lotniczej. Samolot jest zasilany baterią elektryczną. Posiada pięć śmigieł, dzięki czemu może wystartować pionowo jak helikopter, a następnie latać jak samolot. Może unieść 635 kg. Po pełnym naładowaniu może podróżować do 400 km  z prędkością ok. 240 km na godzinę, czas lotu ok. 50 minut.

UPS z siedzibą w Atlancie planuje przetestować eVTOL w swojej sieci dostaw Express Air, aby zastąpić małe samoloty, które mogą przewozić od 225 do 1350 kg.

Beta Technologies i UPS nie ujawniają warunków finansowych umowy, jednakże UPS ma możliwość zakupu do 150 dodatkowych eVTOL od Beta. UPS zatrudnił również pracownika w siedzibie głównej Beta w Burlington w stanie Vermont w celu zidentyfikowania i rozwiązania wszelkich problemów związanych z tym, „jak ładować to urządzenie, jak go rozładowywać, czego potrzebuje pilot w kokpicie, jak ładować i rozładowywać samolot” – powiedział Clark. 

zdjęcie: UPS